• esnaflokantasimahmutusta@gmail.com

  • 0232 484 5483

Esnaf Lokantası Mahmut Usta - Gerçek Bir Türk Lokantası

Toggle Navigation

Esnaf Lokantası Mahmut Usta
GERÇEK BİR TÜRK LOKANTASI

By HALUK ÖZYAVUZ Nisan 19, 2016

Türk mutfağını dünya arenasına taşıyacak adımların yemeklerimize yapılacak yerinde ve ölçülü modern dokunuşlar olduğunu her fırsatta söylesem de, esnaf lokantalarının da özünü koruması gerektiğini savunan, bu sebeple de fırsat buldukça sokak aralarında dolaşıp Türk mutfağının temel yapı taşı olan bu ufak mabetleri ziyaret etmeye çalışan biriyim.

Geçtiğimiz günlerde sevgili dostum Bülent Akgerman’ın çok yerinde bulduğum kararıyla İzmirli Chaîne des Rôtisseurs üyelerini topladığı, sevgili Nedim Atilla’nın da menüdeki katkılarıyla hoş bir geceye imza attığı Esnaf Lokantası Kemeraltı’nın bu kıymetli lokantalarından biri.

50 kişilik kapasitesi olan lokantanın en yoğun müşterileri kadınlar, en meşhur yemeği ise ayak paça çorbası. Pazartesi ve Çarşamba günleri çıkarılan bu çorba için hiç tereddüt etmeden hayatımda içtiğim en iyi ayak paçalardan biri, diyebilirim!

Mutfakla 1990’lı yılların başında buluşan, babasından aldığı eli yaklaşık 15 yıl Kemeraltı’nın bir diğer önemli ismi Bizim Lokanta’da, Mehmet Usta’nın yanında sürdüren, ardından da Esnaf Lokantası’na lezzet katmaya başlayan Mahmut Usta, uygun fiyata bol kepçe, temiz ve geleneksel yemekler yapmak için yola çıkmış. Mahmut Usta’nın usta sıfatına hakkını veren, muazzam bir göz kararı var. Nitekim sofranıza getirdiği yemekler için hiç tuz, karabiber, acı, limon, sirke takviyesine ihtiyaç duymuyorsunuz.

Ayak - Paça Çorbası

Usta titizlikle temizlediği paçaları 10-12 saat kaynatıyor, böylece et ve kemik direkt birbirinden ayrışıyor. Çorbanın üzerinde oluşan jel, diz kapaklarında bulunan jelle benzeştirildiğinden, eklem ve diz ağrısı olanlar için de oldukça faydalı.

İşkembeli Nohut

Esnaf Lokantası’ndaki bir favorim de işkembeli nohut. Kökleri Girit’e dayanan tarif burada Trabzon tereyağı ile yaklaşık 12 saatte pişiriliyor. Menüde her gün görebileceğiniz demirbaş bir tat.

Atom Kokoreç

Ege’nin çeşit çeşit otları arasında en başarılı bulduğum yemekse kuzu etli, terbiyeli şevketibostan. Mekanda kullanılan kuzular Ödemiş, Tire ve Bayındır’dan yaklaşık 10 kilo olacak şekilde seçiliyor. Cuma günleri çıkan atom kokoreç de bu süt kuzulardan hazırlanıyor.

Zeytinyağlı Fasülye Pilaki

Samsun’dan gelen özel fasulyenin kullanıldığı zeytinyağlı fasulye pilaki taze dereotu, nane ve kırmızı biber ile adeta tablo gibi sunuluyor. Şu sıralar lokantanın en ilginç tadı ise çağla badem. Zeytinyağlı hazırlanan yemek aynı enginar gibi pişiriliyor. Denemediyseniz öneririm.

Kabak Tatlısı

Tatlının kaynağı Adapazarı’ndan getirilen kestane kabağı. İnek ve koyun sütü karışımı nefis bir kaymakla sunulan kabak tatlısı bu güzel Türk mutfağı resitalinin de son notası.